Astronomija 11-12 klasei

Žvaigždžių spektrai



Įvadas


Dangaus kūnų mechanika


Planetos


Mažieji Saulės sistemos kūnai


Žvaigždės

Žvaigždynai

Žvaigždžių sandara

Žvaigždžių energijos šaltiniai

Žvaigždžių evoliucija

Žvaigždžių tipai

Žvaigždžių spektrai

Testai

Visata


Kosmoso tyrimas ir kosminės kelionės


Literatūra


Praleidę žvaigždės šviesą pro spektrografą, gausime jos spektrą: įvairiaspalvę žvaigždės šviesą, išsklaidytą pagal bangų ilgį. Violetinės spektro srities elektromagnetinės bangos trumpiausios (400 — 430 nm), toliau yra mėlynieji spinduliai (430 — 490 nm), žalieji (490 — 550 nm), geltonieji (550 — 590 nm), oranžiniai (590 — 610 nm) ir raudonieji (610 — 700 nm). Trumpesni už violetinius yra akiai nematomi ultravioletiniai spinduliai, o ilgesni už raudonuosius — taip pat nematomi infraraudonieji spinduliai.



Kiekvienos žvaigždės spektrą sudaro ištisinis spinduliavimas ir įvairių cheminių elementų absorbcijos linijos.



Energijos pasiskirstymas ištisiniame žvaigždės spektre priklauso nuo jos paviršiaus temperatūros — kuo žvaigždė karštesnė, tuo ji spinduliuoja daugiau mėlynųjų, violetinių ir ultravioletinių spindulių, o kuo vėsesne — tuo daugiau žaliųjų, geltonųjų, raudonųjų ir infraraudonųjų spindulių. Tai lemia žvaigždės regimąją spalvą. Jau plika akimi matome, kad Vega yra balta, Tikutis, Saulė — geltona, Arktūras — rausvas, o Betelgeizė — raudona. Žvaigždės temperatūrą galima nustatyti arba išmatavus bangos ilgį, kuriame jos šviesa stipriausia, arba išsiaiškinus, kurių cheminių elementų absorbcijos linijos matomos žvaigždės spektre.

Pagal paviršiaus temperaturą astronomai skirsto žvaigždes į spektrines klases, kurios žymimos didžiosiomis lotyniškomis raidemis O, B, A, F, G, K ir M. Pačių karščiausių O spektrines klasės žvaigždžių paviršiaus temperatūra siekia 50 000 K, B spektrinės klasės žvaigždžių — nuo 25 000 K iki 10 000 K, A spektrinės klasės — nuo 10 000 K iki 7500 K, F spektrinės klasės — nuo 7500 K iki 6000 K, G spektrinės klasės nuo 6000 K iki 5200 K, K spektrinės klasės — nuo 5200 K iki 3600 K ir M spektrinės klasės — nuo 3600 K iki 1500 K. Kad būtų galima tiksliau nurodyti žvaigždės temperatūrą, kiekviena spektrinė klasė skirstoma į 10 poklasių, žymimų arabiškais skaitmenimis: B0, B1, B2, ... B9, A0, A1, A2, ... A9 ir t.t. Mūsų Saulė yra G2 spektrinės klasės žvaigždė. O ir B klasių žvaigždžių spektruose matosi vandenilio ir helio linijos, A ir F klasių spektruose — vandenilio, kalcio ir kai kurių kitų vieną kartą jonizuotų metalų linijos, G ir K klasių spektruose — kalcio, geležies, natrio, magnio ir kitų metalų neutralių atomų linijos, o M klasės spektruose — dar ir titano oksido (TiO) molekulių juostos. Be to, dar yra anglingosios R ir N spektrinių klasių žvaigždės, kurių spektruose matosi daug anglies C2 ir jos junginių CN ir CH molekulių juostų. S spektrinės klasės žvaigždėse titano oksido vietoje matosi cirkonio oksido (ZrO) molekulių juostos.

Reikia paminėti, kad karštųjų žvaigždžių O, B, A ir F spektrinės klasės vadinamos ankstyvosiomis, o vėsiųjų žvaigždžių G, K, M, R, N ir S spektrinės klasės — vėlyvosiomis.