Spektrų rūšys

Spalvota juosta, kuri susidarė baltai šviesai praėjus pro prizmę, I. Niutonas pavadino spektru. Spektrai skirstomi į spinduliavimo, arba emisijos spektrus ir sugerties, arba absorbcijos, spektrus. Įkaite kūnai skleidžia spindulius, kurių spektrai būna ištisiniai, linijiniai ir  juostiniai. Emisijos spektrai skirstomi į linijinį, juostinį bei ištisinį.

Ištisinis spektras

Ištisinis spektras yra kietų kūnų, skysčių ir pakankamai tankių dujų spektras. Šiam spektrui būdingas tolygus perėjimas nuo vienų dažnio bangų prie kitų. Pagal ištisinį spektrą neįmanoma nustatyti šviečiančio kūno medžiagos sudėties.

Linijinis spektras

Linijinį spektrą sudaro atskiros siauros spalvotos linijos, kurias skiria plačios tamsios juostos. Tai įkaitintų nedidelio slėgio atominių dujų skleidžiamų spindulių spektras. Kiekvienam cheminiam elementui būdingas vis kitoks linijinis spektras, todėl pagal jį galima atpažinti įvairiose medžiagose esančius elementus. 

Juostinis spektras

Molekulinių dujų skleidžiamų spindulių spektras yra juostinis. Dažniausiai jis gaunamas liepsnoje švytint garams ar išlydžio metu švytint dujoms. Juostinį spektrą sudaro atskiros spalvotos juostos, perskirtos tamsiu tarpu . Gerais prietaisais galima nustatyti, kad kiekviena juosta susideda iš daugybės linijų, išsidėsčiusių arti viena kitos.

 Absorbcijos spektras

Medžiagos gali ne tik skleisti spindulius, bet ir juos sugerti. Vokiečių fizikasGustavas Kirchhofas nustatė, kad dujos sugeria tuos spindulius, kuriuos jos pačios skleidžia įkaitintos. Karštos medžiagos skleidžiamus spindulius  leidžiant pro mažai įkaitintas dujas, ištisinio spektro fone atsiranda tai medžiagai būdingos tamsios linijos. Tai absorbcijos linijos, sudarančios absorbcijos spektrą. Jų padėtis atitinka spalvotų linijų padėtį tos pačios medžiagos emisijos spektre . Pagal absorbcijos spektrą galima nustatyti medžiagos sudėtį.

1814 m. Saulės spektre pastebėtos tamsios linijos, kurios vėliau buvo pavadintos Fraunhoferio linijomis. Saulė - įkaitęs dujų kamuolys. Jo paviršiaus temperatūra siekia apie 6000 °C. Labai suspaustos įkaitusios dujos spinduliuoja bangas, kurių spektras yra ištisinis. Tačiau tos bangos dar turi praeiti pro pakankamai vėsią (apie 4500 °C) fotosferos išorinę ribą. Ištyrus jų spektre susidariusias absorbcijos linijas, matyti, kad Saulėje yra visi elementai, kurių randama Žemėje.